גודל טקסט:
ניגודיות צבעים:
הקראה קולית:

כנס היין השלישי של מטה יהודה - הודעת סיכום

עשרות משתתפים בכנס היין השלישי של מטה יהודה

בימים אלו עורכת מטה יהודה את פסטיבל היין ה-20, במסגרתו התקיים זו השנה השלישית כנס מקצועי בנושא, בהשתתפות מנכ"ל המועצה לגפן, ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ועשרות מומחים וייננים

ניב ויזל: "לכל אורך הכנס התקיים הדיון הער בקרב בעלי היקבים ואנשי תעשיית היין, ווזו ההוכחה הטובה ביותר לכך שהנושאים שבחרנו לעסוק בהם הם הרלוונטיים ביותר"

המועצה האזורית מטה יהודה ערכה השבוע את כנס היין ה-3 של יקבי מטה יהודה, אשר נערך השנה בסימן חגיגות העשרים למועדון היין ולדרך היין במועצה. הכנס נערך במלון "יערים" שבמעלה החמישה, בנוכחות מנכ"ל המועצה לגפן היין צחי דותן וראש המועצה האזורית מטה יהודה ניב ויזל, שבירך את עשרות המשתתפים.

צחי דותןצחי דותן עדכן את הנוכחים בנושאים המצויים כעת במרכז הדיון בענף היין הישראלי: ההתמודדות עם הווירוסים בכרמים, היערכות היקבים לקראת הליך ההסדרה ורישיון היצרן, מאמצי היצוא, וגם אודות התקדמות בנושא שילוט חדש לדרכי היין, אשר מועצת מטה יהודה תהיה מחלוציו. עו"ד עידן בר אולפן, אשר גם הנחה את הכנס, הרצה אודות הליך ההכרה באזורי יין בעולם, ועל ההליך הייחודי בו נקטו יקבי מטה יהודה, יחד עם המועצה האזורית, במסגרתו הוגשו לרשם סימני המסחר והפטנטים בקשות לרישום כינויי מקור, עבור אזור היין "יהודה" ואזורי המשנה "הרי יהודה" ו"מורדות יהודה".

בההמשך, פרופ' הדס סקר את התפתחות המושג "טרואר", החל ממקורות עתיקים ועד לגלגוליו ופרשנויותיו השונים של המונח "טרואר" בימינו אנו. עוד הסביר פרופ' הדס על הגישות השונות הנהוגות בעולם לקביעת איכות הכרם והענבים, ועל הדרך בה ניתן להגיע לאידיאל של "גפן מאוזנת". הארכיאולוג והכורם מגבעת ישעיהו ד"ר יגאל ישראל עסק בהרצאתו בהתפתחות גידול הגפן וייצור היין באזורנו, תוך שהוא מציג ממצאים ארכיאולוגיים והיסטוריים יוצאי דופן, חלקם הגדול כאלו שטרם נחשפו לעין הציבור. לסיום הכנס נערך שולחן עגול של דוברים מומחים, אשר כלל את מנחה הפאנל ניר שחם, בעלים ויינן של יקב ובית ספר ליין "שורק", שיקי ראוכברגר, היינן הראשי של יקב טפרברג, פרופ' עמוס הדס, וגיא הרן, העוסק גם בהדרכה ובתיירות יין.

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל: "לכל אורך הכנס התקיים הדיון הער בקרב בעלי היקבים ואנשי תעשיית היין, ווזו ההוכחה הטובה ביותר לכך שהנושאים שבחרנו לעסוק בהם הם הרלוונטיים ביותר לעוסקים בתחום במטה יהודה. אנו מודה לכל מי שנטל חלק בכנס ובארגונו וכמובן לייננים שהגיעו, לא רק על ההשתתפות בכנס עצמו אלא על 20 שנים של הליכה משותפת בדרך היין".

כנס היין השלישי