דלג לתוכן העמוד
קטגוריה
יקבים
כתובת
ענתות
טלפון
חנייה
-1
על היקב
 
אהרון הלפגוט וארנון ארז נהנו מיין כתחביב שנים רבות, ולמרות שהכירו 20 שנה לא ידעו על ההובי המשותף. חבר שהפגיש ביניהם הביא לכך שבשנת 1998 החליטו להפוך את תחביבם המשותף רציני יותר. כל אחד מהם הכין יין באמצעים פשוטים ובכמות מזערית. יחד, החלו בייצור כמות קטנה של יין לצריכה ביתית.  לאחר שראו כי טוב מעשה ידיהם, רכשו את הציוד המתאים והגדילו את כמות הייצור.  בתחילה חפרו מנהרה מתחת לביתו של אהרון, כמרתף לשמירת יין הבציר הראשון.  כאשר המקום היה צר מלהכיל, נבנה צריף קטן שחובר לאותה מנהרה. כששוב לא הספיק המרחב הביאו מכולת קירור גדולה, ועתה מתפרש היקב הקטן בשלושה מבנים התופסים חלק ניכר מחצר הבית.
מיקום היקב בישוב עלמון (ענתות), הנזכר במקורות ככפר הולדתו ומגוריו של הנביא ירמיהו.  זהו ישוב קהילתי מצפון לירושלים הנמצא במורד הדרך לואדי קלט מעל המעיין העליון, עין פארה.
בהיקף ייצור של פחות מ-10,000 בקבוקים בשנה, כלולים יינות זניים מסוג קברנה סוביניון, מרלו וכן את ה'נוטרה'.  בייצור ה'נוטרה' מערבבים קברנה סוביניון ומרלו ביחס של 60:40 לאחר שהתיישנו בנפרד חצי שנה ומאחסנים בחביות אחרות לחצי שנה נוספת של יישון.  30 חביות עץ מצרפת מאוחסנות במכולת הקירור הגדולה, ומכילות ינות המתיישנים במשך שנה ויותר.

על הכרם

הענבים לייצור קברנה סוביניון ומרלו מגיעים מכרמי שילה ולכיש.  בין יינני יקב ענתות לבין שני הכורמים המספקים להם את הענבים נרקמה חברות אמיצה.  נתנאל דוידסון משילה, בעל כרם קטן של זן הקברנה סוביניון מספק מדי שנה את יבולו המשובח ביותר ליקב.  הכרם נמצא בגובה של 600 מ' מעל פני הים, נטוע במדרון בעל זווית המאפשרת לקרני השמש להגיע היטב לכל הגפנים.  השקיה מבוקרת מסייעת לפרי להגיע לאיכות מיטבית.
ענבי המרלו נרכשים מאיזור לכיש.  הכרמים הנמצאים מדרום מערב למושב, בין שתי גבעות, עם אקלים קר בלילה וחם ביום.  ההקפדה במהלך הטיפולים השוטפים מניבה פרי איכותי.  הענבים נבצרים ידנית עבור היקב בשני הכרמים.

 


 

 

בקרבת מקום