גודל טקסט:
ניגודיות צבעים:
הקראה קולית:
1476100205.27569.jpeg
1476100205.98750.jpg
1476100206.13529.jpg

מסעדת מומה שוכנת במבנה הרפת ההיסטורית של קיבוץ קריית ענבים הפסטורלי שבהרי ירושלים (כ-7 ק"מ מירושלים), מבנה לשימור שהוקם בשנת 1921 ועוצב להיות מומה לאחר שנים בהם היה נטוש. "מומה" היה הכינוי המשפחתי של הסבתא האהובה שלנו, לאה אבושדיד שהייתה אשתו של איתמר בן אב"י, בנו של מחייה השפה העברית, אליעזר בן יהודה.  תמהיל ההשראות שמאחורי המקום, מבנה הרפת, הסבתא והשורשים המשפחתיים והאזור הפסטורלי מתבטאות בעיצוב הייחודי של המקום, באווירה האינטימית והנוסטלגית ובתפריט מגוון והמשלב יחד מטבחים אירופאיים, ים תיכוניים ואוריינטליים.

התפריט כולל מנות טבעוניות, בשריות, דגים ופירות ים והוא סוג של "בראסרי אזורי" הנותן מענה לקהלים המגוונים ולחוויות בילוי שונות החל מארוחת ערב עשירה ועד מנות בר קלאסיות המתאימות לבילוי קליל או לצד המשקה.  תפריט היינות מתמקד ביקבים מאזור הרי יהודה ומציע מגוון עשיר של יינות בוטיק מיקבים כמו קסטל, קלו דה-גת, סוסון ים, ברבדו, פלם ועוד.

מיקומה של מומה, בין הרי ירושלים וקרוב מאוד לכביש 1 ולמלון כרמים היוקרתי, וכן העובדה שהמסעדה פתוחה בשבת, מובילים לתמהיל מגוון של לקוחות ממושבי האזור, מירושלים וכן תיירים ומטיילים רבים ממרכז הארץ ותל אביב.  בימים ב'-ה' בצהריים מוגש תפריט צהריים מיוחד וארוחה עסקית המציעה מגוון של מנות ראשונות, טאפאסים לבחירה, סלסלת לחמים במחיר המנה העיקרית וכוסות יין ובירה במחירים של 20 שקלים.  

 

סיפור המקום 

"מומה" היה הכינוי המשפחתי של הסבתא האהובה שלנו, לאה אבושדיד שהייתה אשתו של איתמר בן אב"י, בנו של מחייה השפה העברית, אליעזר בן יהודה.  איתמר התאהב בלאה הצעירה ממבט ראשון. למרות האהבה הגדולה בין השניים, משפחתה הספרדייה והמיוחסת של לאה לא רצתה לחתן את בתם עם איתמר האשכנזי העני. איתמר המיוסר לא ויתר על אהבתו והחל לחזר בנחישות ובפומבי אחר בחירת ליבו על ידי פרסום שירי אהבה נועזים מעל דפי עיתונו עד אשר לא הותיר ברירה למשפחת אבושדיד אשר נכנעה ונתנה לבסוף את ברכתה. מומה היא גם הסבתא האהובה שלנו. היא הייתה מן אישה מהאגדות.. חכמה, חריפה ומצחיקה. היא שלטה בשבע שפות והיו לה סיפורים מאלפים על מקומות רחוקים, סיפורים ממסעותיה המשותפים עם איתמר באירופה ואמריקה (במסגרת פעילותו לגיוס כספים עבור פעילות ציונית בארץ ישראל), סיפורים על מקומות רחוקים, על תרבויות ואנשים שעליהם שמענו בימים ההם רק בשיעורי היסטוריה בבית ספר וכן...מומה גם ידעה לבשל מצוין. למעשה היא הייתה הבשלנית של המשפחה ומתכוניה המיתולוגיים מלווים אותנו עד היום וחלקם גם היוו השראה למנות המסעדה. 

דמותה של מומה, בציור משנת 1916 של הצייר הרוסי טפר, תלויה על הקיר המערבי שמעל הפסנתר במסעדה ומשקיפה משם על הנעשה בה כל הזמן. דמותה של מומה וסיפוריה המרתקים, האותנטיות והמורשת של הרפת ההיסטורית והסביבה הפסטורלית של קריית ענבים היוו את ההשראה לעיצוב המסעדה והחוויה במקום.

 

 

שישי - שבת. 12:00-24:00

ראשון - חמישי. 18:00-24:00

עסקית צהריים. ב'-ה' - 12:00-16:30  

קיבוץ קרית ענבים

(בכניסה לקיבוץ. ליד "מלון כרמים", מלון "יערים" ומלון "גורדוניה").

אזור ירושלים (הרי ירושלים) - 800 מטר ממחלף אבו גוש (כביש 1)

 טלפון להזמנות 02-6459727   אירועים וקבוצות

המסעדה אינה כשרה - פתוחה בשישי-שבת

שישי שבת - 12:00 צהריים - 12:00 בלילה

 

ראשון - חמישי - ערב: 18:00 - 12:00 לילה

+

תפריט עסקיות צהריים 

שני - חמישי: 12:00 - 16:30 בצהריים

 

עוד באיזור

נקודת חן

אטרקציות, 0.0 ק"מ

שי בייטנר מורה דרך

מורי דרך, 0.1 ק"מ

סטודיו סילבי – קרית ענבים

אמני ההר, 0.1 ק"מ

סטודיו קמליה - יוגה , פילאטיס ,גוף ונפש

טיפולים, בריאות וספא, 0.1 ק"מ

כרמים מלון ספא בהרי ירושלים

מלונות הרי יהודה, 0.2 ק"מ

בית הקברות צבאי של חטיבת הראל

מסלולי טיולים, 0.3 ק"מ

בר IMPERIAL RED במלון כרמים

אטרקציות, 0.3 ק"מ

מלון גורדוניה - GORDONIA - PRIVATE HOTEL

לינה, 0.7 ק"מ

ספא החוש השישי

אטרקציות, 0.7 ק"מ

מלון יערים - מעלה החמישה

לינה, 0.8 ק"מ