אזור היין יהודה - כינוי מקור /אפלסיון

For English press hereלראשונה בישראל: מתן הכרה רשמית לאזור יין /אפלסיון . יצרני יין מהאזור הגאוגרפי של יהודה - קישור למפת אזור יהודה - יוכלו להשתמש בכינוי המקור "יהודה" ואזורי המשנה "הרי יהודהו"מורדות יהודה".

מפת אזור יהודה

כינוי מקור מוגדר בחוק, כשם הגיאוגרפי של ארץ או אזור הכלול בשמו של מוצר ובא ללמד על מקורו ותכונותיו, כתוצר של אותה סביבה גאוגרפית. כינוי המקור הישראלי הראשון והיחיד שניתן עד עתה ב- 1968 היה  "JAFFA"  לתפוזים לימונים וכו'.

בימים אלו השלימה המועצה האזורית מטה יהודה בראשות ניב ויזל, יחד עם מועדון יקבי יהודהמהלך פורץ דרך והיסטורי. לראשונה, הוכר אזור יין בישראל כאפלסיון, על-פי חוק, ככינוי מקור (Appellation of Origin), בדומה לאופן בו מוכרזים ומוגנים אזורי היין באירופה. שישה כינויי מקור ישראלים אושרו -  אזור "יהודה" בכללותו ואזורי המשנה "הרי יהודה ו"מורדות יהודה", ככינוי מקור עבור יינות וגם המקבילות שלהן באנגלית.

לפני כשנה, הושלם בהצלחה החלק הראשון של התהליך, רישום סימן מסחר מאשר (Certification Mark) למועדון "יקבי יהודה", בהתאם לשיטה שבה מגינים על אזורי יין מוכרים ב"עולם החדש של היין" וכעת, הושלם המהלך, עם מתן ההכרה בשיטת ה"עולם הישן" – רישום כינוי מקור/ אפלסיון. 

אזור היין  יהודה מתהדר ביינות ייחודיים, שאיכותם נובעת בין השאר מהמקום הגיאוגרפי, סוג האדמה, האקלים המכונים במילה הצרפתית "טרואר". מעתה יוכלו יצרני יין מהאזור הגאוגרפי יהודה לסמן על תוויות היין שלהם את אחד מכינויי המקור  "יהודה", "הרי יהודה" ו"מורדות יהודה", ובתנאי שלפחות 85% מהענבים שביין הגיעו מאזור כינוי המקור שסומן. יצרנים מחוץ לאזור זה לא יוכלו לציין על גבי יינותיהם את שם כינויי המקור שאושרו.

לאחר שהבקשות נבחנו ואושרו על ידי מחלקת סימני המסחר ברשות הפטנטים, הרשות המוסמכת לרישום כינויי מקור בישראל,  תוכל המועצה האזורית מטה יהודה להגיש בקשה לרישום כינויי המקור במדינות נוספות החברות באמנת ליסבון - 29 מדינות כולל ישראל.

לדברי ניב ויזל, ראש המועצה האזורית מטה יהודה: "היקבים בכלל והיינות בפרט המיוצרים במטה יהודה הנם בעלי שם בזכות איכותם וכעת קיבלנו הכרה בכך. זוהי בשורה היסטורית וגאווה מקומית וישראלית שתיתן חותם איכות ליינות השונים שמיוצרים באזור יהודה. ההישג הזה לא היה מתאפשר ללא תמיכתם של היקבים עצמם, עבודתם הנמרצת של אנשי מחלקת התיירות של המועצה - יועץ התיירות של המועצה מר ברק כץ ומנהלת מחלקת התיירות, רוני עירון,  ובסיועו הצמוד של  עו"ד עידן בר אולפן (המתמחה בנושא חוקי ההגנה בתחום אזורי יין ומוצרים מוגנים  נוספים ושכתב את הספר "הגנה אזורית")  שעמדו מאחורי קידומו של התהליך כולו ואני מבקש להודות לכל מי שסייע בידינו במהלך זה והביא אותנו לתוצאה המרגשת".

לכתבה מערוץ i24 לחצו כאן >

לכתבה נוספת מערוץ i24 לחצו כאן >

לכתבה מערוץ 1 לחצו כאן >

 

תעודות רישום.pdf