דלג לתוכן העמוד
דלג לתוכן העמוד

פרסומת

קטגוריה
מסלולי טיולים
כתובת
דרך בורמה

"  אם  יוצאים  מגיעים  למקומות  נפלאים  "( ד"ר סוס )

" הימים שלפני קום המדינה "  –  בדרך בורמה היפה

פארק יצחק רבין

 

מידע כללי :

 • אתרי ביקור  – סיור מרכזי בפארק – מצפה הראל , דרך בורמה , עינות סוסין , "בית  המשאבות  " קו השילוח " , " מעלה התאנים " , " סרפנטינות "  , מצפור בורמה
 • מתאים ל –  משפחות , זוגות
 • אורך המסלול –  כ- 16 ק"מ
 • אופי המסלול – נסיעה ברכב פרטי בדרכי עפר בשילוב הליכות קצרות ברגל
 • זמן הטיול –    3-4 שעות ויותר , בהתאם לרמת העניין
 • דרגת קושי –  קל – בינוני
 • עונה מומלצת –   כל השנה ( למעט אחרי ימים גשומים מאוד ,)
 • נקודת מפגש –  ברחבה הצמודה למצפה הראל
 • נקודת סיום -  מצפור שער הגיא  
 • נגישות לנכים –  בחניון מצפה הראל שולחנות ושירותים נגישים לנכים
 • שירותים –  בחניון מצפה הראל
 • שעות פתיחת האתר – ללא הגבלת שעות , כניסה לאתר ללא תשלום
 • מפת סימון שבילים מס' 9 – מבואות ירושלים             
 • כדאי להצטייד  בנעלי  הליכה, כובע , מים , קרם הגנה ,

               

מה עוד ?
לאורך המסלול הוקמו מספר חניוני נופש למטיילים : חניון מצפה הראל – שולחנות לפיקניק , ברזי מים , שירותים , חניון עין סוסין – שולחנות פיקניק וברזי מים , חניון מעלה התאנה – שולחנות פיקניק ,

 

איך מגיעים !
לבאים ממערב –צומת מסמיה – צומת נחשון ,  נסיעה על כביש מס' 3 עד צומת נחשון , פונים ימינה לכביש מס' 44 ( כביש הגבורה ) חולפים על פני המושב "כפר אוריה " , כעבור כחצי ק"מ פונים שמאלה על פי השילוט ל " מצפה הראל " ( סמוך לפנייה נמצא אתר של חברת מקורות ). לבאים מהמרכז  ,ת"א – ירושלים  ,נוסעים על כביש מס' 1 ,במחלף לטרון יוצאים  ימינה ושוב ימינה לכביש מס' 3 ,בצומת " חטיבה 7 " ממשיכים בנסיעה  עד צומת נחשון ופונים שמאלה לכביש מס' 44, , צומת נחשון – צומת שמשון , כחצי ק"מ אחרי הישוב כפר אוריה פונים שמאלה על פי השילוט ל " מצפה הראל " ( סמוך לפנייה נמצא אתר של חברת מקורות ) נסיעה בכביש צר ומפותל עד לרחבה של " חאן הראל " .

 

סיפור מסלול –במהלך הקרבות במלחמת העצמאות ירושלים הייתה במצור , הדרך שעלתה מהשפלה לירושלים – לטרון ופארק איילון – והייתה עורק תחבורה ראשי , נחסמה ונשלטה ע"י כוחות ערביים והלגיון הירדני . כוחות לוחמים של חטיבת הראל – פלמ"ח כבשו את המשלטים החולשים על הדרך משער הגיא מזרחה , באזור לטרון ודיר איוב – משער הגיא מערבה - נלחמו כוחות גבעתי וחטיבה 7 אך נכשלו במספר ניסיונות כיבוש, ולטרון נותרה בשליטת ירדנית , " פקק לטרון " מנע את היכולת להעביר תחמושת ואספקה לעיר, והיה חשש גדול כי ירושלים לא תעמוד במצור ותיפול לידי כוחות הלגיון הירדני . במצב הזה נוצר  צורך דחוף לחפש דרך חלופית נסתרת שתעקוף את לטרון .

ההיסטוריה מספרת לנו על שלושה פלמ"חניקים לוחמי חטיבת הראל ,שיצאו מקריית ענבים כדי להגיע לתל אביב ,  הם ניווטו בלילה בדרך מסאריס ( שורש ), כשהם נחבאים מעיניי הלגיון הירדני ,עוקפים בדרך את הכפרים הערביים בית ג'יז ( קיבוץ הראל ) ובית סוסין ( תעוז ) ,ולבסוף הגיעו לחולדה . השלושה דיווחו למפקדה על תגלית  הדרך הנסתרת בה עברו , דרך שאורכה 10 ק"מ הייתה עבירה ללא קושי מיוחד עבור ג'יפים , מלבד 2  ק"מ של עליה גדולה וקשה (,4 ק"מ לכל כיוון , ממערב -מדיר מוחסיין ועד העלייה , ממזרח מבית מחסיר ועד העלייה ) והבעיה הייתה איך לגשר על קטע זה . וכך עם גילויה של דרך עוקפת לטרון , הועברה אספקה של מצרכי מזון , דלק ותרופות לבירה הנצורה , כאשר בקטע העלייה הגדולה , הציוד הועמס על סבלים , פרדות וגמלים ובמקביל התבצעו עבודות הנדסיות לפריצה וסלילת הדרך , ע"י חיל ההנדסה ועובדים מחברת סולל בונה .10 ביוני 1948 עברה שיירת משאיות ראשונה בדרך הנסתרת החלופית ,ושחררה את ירושלים מהמצור .באוקטובר 48 נכבש הרכס שמדרום לדרך בורמה במבצע ההר וסלילת  " כביש הגבורה " מצומת נחשון לצומת שמשון לכביש שער הגיא , זו הייתה הדרך הראשית לירושלים עד שנת 1967, שפעלה כחצי שנה בלבד אך הצילה את ירושלים .

השם " דרך בורמה " ,ניתן ע"ש דרך שנפרצה במזרח אסיה במלחמת העולם השנייה  ע"י צבאות ארה"ב ובריטניה ,דרך שעקפה את האזור שבשליטת היפנים ,ודרכה העבירו  אספקה לצבא סין. " דרך בורמה " היא שמורת טבע מרהיבה , לאורכה הוקמו אנדרטאות לזכר אותם קרבות , נקודות תצפית , פינות ישיבה , כמו כן נמצאים בה אתרים ארכיאולוגיים היסטוריים , מדרגות חקלאיות ושרידי חקלאות קדומה . בלב היער מוצבים לוחות ברזל ועליהם חרוטים הסיפורים והדמויות של הפלמ"חניקים עם כובעי גרב , סבלים מירושלים שהעמיסו את שקי הקמח וגלגלו חביות דלק ,מתנדבים ירושלמים שסללו את הדרך למשאיות ישנות שחצו את השביל ( "העלייה ") הקשה .

 

אתרי המסלול

מצפה הראל – מתחילים את המסלול ,בשביל מתאים לכל רכב ומסומן בצלליות לוחמים ומשוריינים היוצא ממגדל תצפית של קק"ל , בעבר שימש המגדל את אנשי קק"ל כתצפית לאיתור שריפות יער ,במקום נמצאת תבליט ענקית המתארת את תוואי דרך בורמה ואת הקרבות שהתנהלו לאורכה, משם נוסעים מזרחה לתחנה הבאה שהיא עין סוסין

עין סוסין – המעיין שימש את תושבי הכפר הערבי בית סוסין עד לכיבושו במאי 1948 , קק"ל שיקמה את המעיין והקימה חניון בצל עצי דקל אקליפטוס גדולים , כדאי לעצור ולהעיף מבט על בית השאיבה וקו השילוח , במקום הזה נפגשו שני ג'יפים ראשונים של חטיבת הראל שיצאו מבית מחסיר ומחולדה , זה לקראת זה כדי לבדוק אם הדרך עבירה לרכב. נסיעה כקילומטר מזרחה תביא אתכם ל" מעלה התאנה " .

מעלה התאנה – על שום עצי התאנה השתולים משני צדיו , בקטע זה שהיה משובש מאוד ובלתי עביר לרכבים ,הועמסה והועברה האספקה על גבי ג'יפים , בהמות משא , סבלים מתנדבים אל הצד השני של המעלה , ושם הועמסה האספקה על משאיות שנסעו לירושלים , במקום הוצבו פסלים של ג'יפים ומשאיות העשויים מברזל. בהמשך הנסיעה מזרחה מגיעים למורד תלול שנקרא " סרפנטינות " מומלץ לטייל שם ברגל ולא עם הרכב .

" סרפנטינות " – הליכה נוחה בדרך עפר כ- 700 מטרים בדרך בורמה עד לקצה המורד התלול , שם אפשר לראות את קטע מצינור מים , הניצב כאנדרטה ל " קו השילוח " , הצינור הזה החליף את קו המים הראשי לירושלים , לאחר שהירדנים פיצצו את תחנת השאיבה בלטרון , הצינור הונח פה במהירות והמים שבו לזרום בו יום אחד בלבד לאחר הפיצוץ. הנקודה הבאה היא תצפית בחניון החרוב

חניון החרוב – תצפית לעבר שמורת המסרק , עצירה לפיקניק ומנוחה .

" עין חילה " – נקודת מפגש דרכים – דרך בורמה עם " דרך איילות " , זוהי דרך שעקפה את לטרון והיא קודמת לדרך בורמה , בדרך האיילות נסעו בעיקר משוריינים של חיל גבעתי , שכינויים היה " איילות " , בנקודה זו נובע מעיין קטן בצד הדרך וסביבו הוקם חניון לפיקניק .ממשיכים בנסיעה לפי סימון אדום ומגיעים לעין מסילה 

" עין מסילה " – וחניון המשוריין – מעיין דמוי באר וחניון פעיל שבו הותקנו שולחנות לפיקניק , ברזי מים , משחקים לילדים כמו נדנדות , מגלשות , ארגז חול ועוד.

התחנה הבאה היא מצפור שער הגיא – הידועה בשמה  " חירבת חתולה " , נסיעה מתונה בדרך עפר שאורכה כ – 250 מ' וע"פ שילוט תביא אתכם למצפור שער הגיא , בעבר נתפסה פסגת הרכס ע"י לוחמי פלמ"ח עוד קודם להפוגה הראשונה במלחמת העצמאות , את המצפור החלה קק"ל לפתח בשנת 1998 שממנו ישנה תצפית מרהיבה לפתחו של שער הגיר , במקום הוצב שילוט המספר את סיפור הקרבות שהתנהלו באזור , כמו כן הוקם אתר הנצחה לגדוד החמישי  ( גדוד " שער הגיא ") של חטיבת הראל ואתר הנצחה לחללים מעולי ארה"ב וקנדה .

מי שמעוניין להמשיך את הטיול בקטע הררי של דרך בורמה , בדרך ג'יפים חוצה את כביש 38 לאנדרטת מח"ל , זו דרך תלולה שעולה לבית מחסיר ( בית מאיר ) ושם מסתיימת דרך בורמה. קטע דרך זה מתאים לרכבי 4+4.

 

המלצות נוספות

 

יקבים :

 • שורק – קיבוץ נחשון , 08-9450844
 • לטרון – לטרון , 08-9220065
 • נבות – מושב צלפון , 054-5304576
 • קדמה – כפר אוריה , 054-9195156
 • קלוד דה גת – קיבוץ הראל , 052-3586011

 

אוכל  :

 • " שביל עיזים " – מטבח חלבי במושב טל שחר , 08-9495964
 • " קפה על המים " - בראנץ במושב מסילת ציון , 054-2604311
 • " אורחן הראל " – אוכל ים תיכוני , 050-719949
 • " קפה אהלן " – מטבח ערבי , נווה שלום 02-9999194

מבשלות בירה :

 • " מבשלת פפו " – מושב צלפון , 054-5304576

 

בקרבת מקום

אורחן מצפה הראל – אירוח בדואי

אוכל ערבי
0.34 ק"מ

יקב קלו דה גת

יקבים
0.40 ק"מ

סדנאות אפיה בקיבוץ הראל

אוכל
1.21 ק"מ

סטודיו הראל- מרכז ללימודי צילום

אמנים
1.33 ק"מ

"אישלחם" מאפיית בוטיק במושב תעוז

אוכל
1.52 ק"מ

פטל ארץ - משק שגיא

תיירות חקלאית
1.63 ק"מ

מלון נווה שלום

לינה
1.64 ק"מ

חאן מילכה במושב תעוז

אטרקציות
1.83 ק"מ

מילכה מוזס שביט

מורי דרך
1.83 ק"מ

מרכז המבקרים ואחאת אל-סלאם- נווה שלום

אטרקציות
1.90 ק"מ

דרך הפסלים - טבע אומנות וסיפורי גבורה מהתנ\"ך

מסלולי טיולים
2.10 ק"מ

יקב גיזו

יקבים
2.18 ק"מ

יקב קדמא – כפר אוריה

יקבים
2.22 ק"מ

יקב שמשון ודלילה - חוות אחוזת החאן

יקבים
2.28 ק"מ

ציורי הקיר של אברהם אופק והחאן העתיק- מושב כפר אוריה

אמנים
2.29 ק"מ

כפר אוריה – נופי אוריה

לינה
2.34 ק"מ

MASAEAT- פוד-טראק

אוכל
2.37 ק"מ

בקתות לשקיעה

לינה
2.39 ק"מ

מאור מדמון- מוסיקה וקצב

אמנים
2.46 ק"מ

שורק - בית הספר לעשיית יין

יקבים
2.47 ק"מ

סטודיו לוויטראז – שדמי שדה

אמנים
2.49 ק"מ

יקב שורק - קיבוץ נחשון

יקבים
2.56 ק"מ

קפה נחשון - פוד טראק בסמוך לקיבוץ

אוכל
2.57 ק"מ

הרצל חובב - מורה דרך מוסמך

מורי דרך
2.59 ק"מ

סטודיו נמרוד עילם - עיצוב גופי תאורה

אמנים
2.76 ק"מ

אקזוטי-גן - מושב צלפון

תיירות חקלאית
2.79 ק"מ

פניני המוזיקה מופעים ב\"מנזר לטרון\"

מוסיקה
3.10 ק"מ

יקב מנזר לטרון

יקבים
3.11 ק"מ

אנדרטת אלכסנדרוני

מסלולי טיולים
3.15 ק"מ

מבשלת פפו ויקב נבות

בירה, ליקרים ואלכוהול
3.18 ק"מ

מנזר השתקנים - לטרון

מסלולי טיולים
3.19 ק"מ

יקב נבות – בצלפון

יקבים
3.20 ק"מ

צימר פנינת הכפר – מושב תרום

לינה
3.32 ק"מ

אילה זיו - אמנות ומחזור - חנות גלריה

אמנים
3.42 ק"מ

מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה

אטרקציות
3.59 ק"מ

יד לשריון – אתר הנצחה ומוזיאון במשטרת לטרון

מסלולי טיולים
3.68 ק"מ

פאודה בייס

אטרקציות
3.74 ק"מ

מיני ישראל - לטרון

אטרקציות
3.74 ק"מ

ראלי ארט & Ezraider

אטרקציות
3.85 ק"מ

מנזר דיר ראפאת גבירתנו מלכת פלשתינה

מסלולי טיולים
3.86 ק"מ

היווניה שלי

אטרקציות
3.94 ק"מ

יקב מוני

יקבים
3.96 ק"מ

בין תימן לכורדיסטן יפה ורמי אלוני – בקוע 278

אוכל
4.03 ק"מ

אמאוס, ניקופוליס – עיר הניצחון

מסלולי טיולים
4.20 ק"מ

יקב כרם ברק

יקבים
4.32 ק"מ

צפנת רוזנטל – מסילת ציון

אמנים
4.46 ק"מ

מסילת ציון – קפה על המים

אוכל
4.87 ק"מ

פלאפל ציון

אוכל
4.99 ק"מ